02 02 2015 01Про Олександра Івановича Стадника коротко можна сказати так: з дитинства закоханий у музику, пісню і Україну. Народний артист України, талановитий хормейстер, блискучий музикант-баяніст і виконавець пісень.Найголовніша риса його характеру – щирість душі і любов до людей.

 Народився О.І.Стадник 13 січня 1940 року в місті Черкаси. Дитячі та юнацькі роки пройшли в селі Руська Поляна Черкаського району.З дитинства його захоплював чарівний світ музики і народної пісні.

 Свою творчу роботу О.І.Стадник розпочав у 1957році після закінчення середньої школи, концертмейстером Руськополянського народного хору, потім – артист ансамблю пісні і танцю Київського військового округу.

02 02 2015 02

Після закінчення Київського державного музичного училища імені Глієра він повертається до Руської Поляни (1965),   де понад 30 років очолює народний самодіяльний етнографічний хор «Поляни», який під його керівництвом стає колективом, відомим своєю оригінальністю виконання авторських та народних пісень. Руськополянський хор став його творчою лабораторією як композитора-пісняра, збирача і пропагандиста українського фольклору. Саме в обробці Олександра Стадника вперше в Україні прозвучали унікальні щедрівки, колядки, веснянки, купальські та весільні обрядові пісні Середньої Наддніпрянщини. В 1979році закінчує Одеську державну консерваторію.

Безумовним творчим успіхом стала його робота художнім керівником створеного ним молодіжного народного ансамблю театралізованої пісні «Березіль» Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу. Ансамбль під його керівництвом здобув заслужене визнання в області та в усій Україні.

В 1973 – 1975, а також в 1994 – 1997 роках О.І. Стадник працює художнім керівником  Черкаського державного заслуженого українського народного хору  Він, як і його попередники, збагатив творчу палітру колективу новими барвами. Свіжо і по-земному велично зазвучали в репертуарі хору почерпнуті ним з народного фольклору глибинні і самобутні мотиви черкаського краю. В репертуарі хору з’явилися і стали золотим фондом колективу вокально-хореографічні композиції «Вас вітають черкащани», «Весняні ігри та хороводи», «Ой, у вишневому садочку», «В понеділок на весілля», «Козацтво з походу вертає».

02 02 2015 03

У творчому доробку Олександра Стадника понад 150 творів, частина яких побачила світ у збірках «Дарую вам пісню», «Батьку мій, лебедю білий», «З Україною в серці». Його творча, патріотична діяльність, значний внесок у розвиток національної культури і духовності високо поцінована Українською державою. З 1973 року він заслужений артист України, а з 2004 року – народний артист України, як композитор, нагороджений багатьма професійними відзнаками, дипломами переможця міжнародних та всеукраїнських фестивалів та конкурсів. Але найвище визнання для нього – любов і шана людей, для яких він став воістину Народним композитором.

Його творчість, мистецький дар продовжує музично-пісенні традиції наших видатних земляків – Порфирія Демуцького, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Івана Сльоти, Анатолія Пашкевича. Усіх їх єднає палке захоплення народною піснею Черкащини, якій притаманні неповторною мелодійністю, задушевністю звучання, вільним козацьким духом. Олександр Іванович добре бачить сцену, прагне, щоб на ній постійно відбувалося дійство, неповторно і органічно поєднувалися пісня і хореографічні сюжети.

Свою любов до народної пісні Олександр Іванович передав синові Олександру, який гідно продовжує батькову справу. Він – художній керівник державного академічного Волинського народного хору,заслужений діяч мистецтв України.

02 02 2015 04

Сьогодні Олександр Іванович, відзначивши своє 75-річчя, продовжує керувати хором «Поляни» у селі Руська Поляна, працює над поповненням репертуару новими піснями і хореографічними творами, почерпнутими із народної скарбниці. Пісні у виконанні «Полян» дарують односельчанам справжню насолоду, з них люди черпають наснагу і оптимізм. Під спів цього уславленого самобутнього колективу зростає і мужніє молодь, стаючи патріотами рідного краю і України.

Анатолій ЧАБАН,
доктор історичних наук, професор
Черкаського національного університету
імені Богдана Хмельницького, член НСКУ

11 квітня 2012р в Черкаській обласній бібліотеці для юнацтва ім. В. Симоненка відбулася презентація книги «Чужая нация» письменниці з Франції, уродженки Черкащини Наталії Замулко-Дюбуше. На зустріч із талановитою землячкою прийшли письменники, митці, бібліотекарі, творча молодь, друзі, шанувальники її творчості.

Разом із Наталею Замулко-Дюбуше присутні згадали попередні книги письменниці, долучилися до її поезії, у тому числі прочитаної й самою авторкою.

Заслужена художниця України Тамара Гордова та черкаський композитор Олександр Стадник, для яких поезія Наталії Замулко стала поштовхом для створення мистецьких творів, поділилися своїми враженнями від творчої співпраці. Олександр Іванович Стадник виконав пісню «Ой не лети лебідонько» на слова Наталії Замулко